Wojna na Ukrainie

22022022 był ostatnim dniem pokoju w Europie. Dziś w nocy, o godz. 3:45 polskiego czasu, Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie, ogłaszając „specjalną akcję militarną” i wzywając ukraińskich żołnierzy do złożenia broni. Trwają ataki rakietowe na ukraińskie miasta i ofensywa rosyjskich sił desantowych. A Putin … cóż wygłosił kolejne orędzie o konieczności… No właśnie czego ? Po prostu wojny. Zabawki rzuca, na razie, z powietrza na Kijów, w rejonie Odessy. Na strategiczne miejsca, od dawna zaplanowane. I ma w odwodzie ten jeszcze bardziej przerażający od zwykłych bomb arsenał. Nuklearny. Nie ruszyła wciąż Białoruś. Nie wiemy co z Chinami. Po której stronie zechcą się opowiedzieć? W kultowym serialu „Gra o tron” o tajemnicach ćwierkały ptaszki. Teraz też ćwierkają; ponoć te dwa mocarstwa się dogadały. Mocarstwa, bo posiadają broń dającą moc unicestwienia świata. Mocarze. Okrutnicy. Każdy wypracował odmienny i jakże przerażający model zarządzania swym państwem i ludem. Na planszy przesuwają chorągiewki wpływów, do skarbca – zebrane żetony złota. Jak mówią rosyjscy żołnierze „мать Россия” (mat’ Rossiya) w potrzebie, za nią i dla niej (z)giniemy.

Nie tak dawno, bo wczoraj rozmawiałam w pracy z pewnym młodym mężczyzną, na ramieniu eleganckiej – czarnej kurtki naszyte logo słynnego projektanta z cyfrą 7. Nienaganny wygląd, fryzura. I twarda deklaracja poglądów. Ja Europejczyk – niePolak. Jaka Polska? W pierwszym dniu mobilizacji po prostu ucieknie.

Ucieka także ludność Ukrainy. Panika już się zaczęła. A ja pytam ile wozów opancerzonych, czołgów i rakiet pojawiło się na naszej polskiej wschodniej granicy? Napływ wojennych uchodźców to jedno. Obrona granic Unii Europejskiej i NATO to drugie. Z uchodźcami sobie radzimy – stoją w kolejkach ramię w ramię z ostatnimi tirami. Zawieszone loty, wybuchy bomb w stolicy sąsiadującego z nami państwa. W przepięknym Kijowie, położonym nad brzegami rozległego, tu akurat leniwie płynącego, Dniepru. Byłam tam. Trzymilionowe obecnie miasto. Europejska stolica.

Symboliki nie koniec. Tłusty czwartek i tłusta, Zachodnia Europa. Tłuści, wygodni Europejczycy przemawiający z niedowierzeniem. Puste kalorie pączusi i kawusi vs puste słowa i obietnice. Ta wojna będzie błyskawiczna. I błyskawicznie dojdzie do mnie, ogarnie mój dom – Polskę. A świat znowu dogada się za naszymi plecami…


Symbole ….

Proszę – oto kolejny:

Wczoraj – 22 lutego 2022 roku na Uniwersytecie Warszawskim przyznano doktorat honoris causa laureatce Pokojowej Nagrody Nobla – pani Oldze Tokarczuk.

Pokojowej…

20.02.2022 …

20022022 …

Ironia czy symbolika?
Widzicie to już?

Eksperci dopatrzyli się, że dzisiejsze – nocne orędzie Putin wygłaszał w tym samym garniturku i krawacie, na tym samym tle co poprzednie. Przypadek? A może wcześniej nagrano 2w1? Bo takie były plany i scenariusz. Bo nie ukarany w miarę wcześnie chłopiec poszerzył swoje granice.

Witamy w 2022 roku. Będzie się działo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *