Roślinne motywy na wielkanocnych jajach

Naturalne barwienie jajek przed Wielkanocą, jest nie tylko kultywowaniem tradycji, ale i przyczyną sporej frajdy z prostych rzeczy, które nigdy nie wychodzą tak samo. Miesiąc przed Wielkanocą zaczynam zbierać łupinki z cebuli, by wykorzystać je potem do barwienia jaj. Testowałam oczywiście i inne naturalne barwniki, lecz łupinowe obierki są najprostsze i najfajniejsze. Pomysły na naturalne barwienie można czerpać z poradników zamieszczonych w sieci, choć dla mnie najbardziej pomocna okazała się książka Joanny Góźdź ” Inspiracje na Wielkanoc” (klik), na którą natknęłam się na wyprzedaży, w egzystującej swego czasu w BUW – księgarni tanich książek .

Istnieją proste sposoby nie tylko na barwienie jaj, ale i na uzyskanie na nich organicznych wzorów czerpanych wprost z natury. Dekorowanie pisanek to kreatywna praca, do której mniejsze dzieci pewnie chętnie się przyłączą. Te starsze (jak u mnie), postawią pewniej na Morfeusza i wędrówki po jego krainie, obfitujące w mniej lub bardziej niesamowite przygody.

A mój tegoroczny faworyt to pisanki z motywami roślinnymi barwione w owijce z gazy w łupinkach zwykłej cebuli. Wyglądają po prostu pięknie i idealnie wypełniają wnętrze naszego, wręcz ogromnego, wielkanocnego kosza.

Zastanawiałam się najdłużej na tym, jakie listki do dekoracji użyć. Wreszcie wybrałam z balkonowej doniczki 1 listek truskawki (wyszedł najładniej), listek rzodkiewki, pietruszki i bukszpanu.

W celu ozdobienia wielkanocnych pisanek listkami potrzebne będą:
organiczne jajka
żywe (zielone) listki z różnych roślin np. truskawka, pietruszka, rzodkiewka, bukszpan
gaza (z apteki) + nitka do jej związania
łupinki cebuli

A jak ta zabawa wyglądała? Sami zobaczcie:

Listki odciskają się w sposób bardzo delikatny, co jest samo w sobie urocze.

Ponadto, ugotowałam mnóstwo jaj przepiórczych, które po prostu uwielbiamy.

Ufam, że Wasza wielkanocna zabawa była równie udana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *