Bułgaria

Sezon wakacyjny u progu , może kogoś zachęcę …

Właściwie będzie o Sofii …

Założona przez Rzymian (bułg. Сердика), od końca XIV wieku była pod władaniem tureckim. Dziś jest stolicą państwa bułgarskiego.
Co warto w Sofii zobaczyć ?
Muzeum Archeologii, a tak na prawdę zwiedzamy Narodowy Instytut Archeologii z Muzeum, przy Bułgarskiej Akademii Nauk (The National Institute of Archaeology with Museum at the Bulgarian Academy of Sciences)._DSC6909aMuzeum ma dwie kondygnację. Na parterze  znajduje się tzw. Prehistoria Hall, gdzie wystawa obejmuje epoki paleolitu, neolitu, miedzi oraz brązu. _DSC6902a

Podziwiamy więc tu niezliczone eksponaty wykonane z surowca najbardziej charakterystycznego dla każdej ze wspomnianych epok czyli: kamienia, kości, rogu, miedzi i brązu.
W szklanych gablotach wypatrzyłam i tradycyjne narzędzia i broń i ceramikę i artefakty rytualne. Przy każdej gablocie znajduje się tekst ułatwiający zrozumienie chronologii albo po prostu – opis eksponatów.

_DSC6870a _DSC6901a  _DSC6856a _DSC6849a   _DSC6881a
Wdrapując się po schodach (niestety nie ma windy) odnajdziemy  część zwaną Vault, w której umiejscowiono kolekcję przedmiotów o największej wartości, w tym skarby Traków z epoki brązu i żelaza. Skarby przedstawiono w porządku chronologicznym. 
_DSC6868a _DSC6888a _DSC6864a

Urzeka bogactwo zebranych złotych i srebrnych naczyń i ozdób  (jak chociażby złota maska pogrzebowa). Eksponatów jest doprawdy tak wiele, że potrzeba wielu godzin, aby każdemu z osobna się przyjrzeć. Piękne są zwłaszcza kości i ozdoby z jaskiń Morovitsa. Ciekawe oko z pewnością wyszuka unikalne antropomorficzne i zoomorficzne figurki. Mnie kilka wręcz zauroczylo.

_DSC6858a _DSC6885a
Na piętrze znajdują się też wystawy czasowe.
Z wielką ciekawością obejrzałam sobie wystawę „rzymską”.
_DSC6903a

I dom patrycjusza.
Sądzę, że współcześnie budowane domy nie są w połowie tak doskonale zaprojektowane.
On sam wyglądał mi na wielce zarozumiałego (zadufanego) typka. Sądząc po opisie eksponatów niezwykle majętnego 🙂

_DSC6894a
  A tu już urokliwe zakątki, które namierzyłam aparatem…
_DSC6844a
_DSC6915a

_DSC6926a

 A jak Bułgaria, to oczywiście szopska sałatka, potem wszechobecne różane kosmetyki, a także misternie malowane w charakterystyczne wzory – rękodzieła.
_DSC6323a_DSC6339a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *