Młode buraczki ze śmietaną i szczypiorkiem

Przeglądając pewnego dnia książki oferowane w jednym z większych portali internetowych natrafiłam na stronę Julie Biuso (klik). Prezentowany poniżej przepis na młode buraczki ze śmietaną i szczypiorkiem pochodzi właśnie stamtąd. Uznałam, że jest on wprost idealny do odmiennego wykorzystania nowalijkowych buraczków, pożytkowanych zazwyczaj w chłodniku. Przepis jest prosty, choć wykonanie czasochłonne z uwagi na ich gotowanie.
 

Młode buraczki ze śmietaną i szczypiorkiem

pęczek młodej botwinki z wyraźnie wykształconymi buraczkami  
pół szklanki śmietany
2 łyżki posiekanego, drobnego szczypiorku
sól
świeżo mielony, czarny pieprz

ćwiartki cytryny (opcjonalnie)
(tłumaczenie prawie oryginalne)
 

Wyszorować buraczki pod bieżącą wodą. Zostawić korzonek. Przyciąć liście (te najładniejsze można wykorzystać do przygotowania chłodnika – przepis tutaj). Starać się nie naciąć buraków, bo będą krwawić podczas gotowania. Umieścić je w garnku i zalać zimną wodą. Przykryć pokrywką. Doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i gotować około 20 minut. 5 minut przed końcem gotowania doprowadzić do wrzenia śmietankę w rondelku. Zmniejszyć ogień o połowę, a następnie posypać szczypiorkiem, dodać kilka szczypt soli i doprawić pieprzem. 

Obrać  skórę uważając, aby się nie poparzyć. Malutkie buraczki przekroić na pół (ang. baby beetroot), większe – pokroić w ćwiartki albo plastry.
 Buraki polać sosem szczypiorkowym. Podawać ozdobione np. ćwiartkami cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *